Zwrot prowizji bankowej

NOWIUM Kancelaria - Our Services - Sprawy Bankowe - Zwrot prowizji bankowej

Odbierz zwrot prowizji bankowej!

Zawarłeś umowę o kredyt konsumencki (pożyczkę) po 18 grudnia 2011 roku?

Kwota kredytu nie przekraczała 255 550 zł, a sam kredyt został udzielony konsumentowi (nie na firmę) ?

Nastąpiła wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, poprzez własne środki ,konsolidację lub przeniesienie do innego banku?

Bank pobrał prowizję, lub doliczył inne koszty które wliczył do kredytu?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś tak, to znaczy, że możesz ubiegać się o zwrot prowizji od banku.

Po wyroku TSUE, w sprawie o proporcjonalnym zwrocie prowizji od zamkniętego kredytu, klienci masowo zaczęli kierować pisma do banków, właśnie o zwrot prowizji kredytowej. Niestety, z informacji uzyskanych od naszych klientów – prawie wszystkie odpowiedzi są negatywne. Nie jest żadną tajemnicą, że banki nie chcą dobrowolnie oddawać pieniędzy. Jak dochodzić zwrotu prowizji z Banku?

SPRAWDŹ UMOWĘ KREDYTOWĄ

Jeśli chcesz ubiegać się o zwrot prowizji z Banku w pierwszej kolejności sprawdź umowę kredytową – aby dochodzić o zwrot prowizji – umowa musiała być zawarta po 18 grudnia 2011, a brany kredyt musiał być kredytem konsumenckim (brany na osobę fizyczną o wartości nieprzekraczającej 255.000 zł).

PAMIĘTAJ – Do zwrotu prowizji nie zalicza się kredytów hipotecznych i kredytów firmowych.

W umowie z bankiem, musi być napisane jaką prowizje zapłacono – trzeba to dokładnie  sprawdzić aby wyliczyć dokładnie sumę prowizji do zwrotu.

WAŻNE – wiele banków często doliczało prowizję ponad 30% całkowitej kwoty kredytu.

Trzeba znać również dokładną datę zamknięcia kredytu – czyli moment w którym kredyt został spłacony. Tu nie ma najmniejszego znaczenia, czy dobierana była jeszcze gotówka i kredyt został zamieniony w nowy (skonsolidowany) czy jednak spłata kredytu była z własnych środków – jeśli wcześniejsze warunki zostały spełnione – zwrot prowizji z Banku się należy.

JAK ODZYSKAĆ PROWIZJĘ Z BANKU?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy w 2016 roku sporządzili wspólne stanowisko w sprawie zwrotów prowizji:

”Art. 49 ust 1. W przypadku spłaty całości kredytu, przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

Z kolei 11 września 2019, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie zwrotów bankowych, który jest tożsamy ze stanowiskiem UOKIK i RF. W tym przypadku prawo jest po Twojej stronie i zwrot prowizji z Nest Banku jest zasadny.

BANK NIE CHCE ZWRÓCIĆ PROWIZJI?

Ogólnie żaden bank zwrotu prowizji nie chce oddać. Można oczywiście pisać do banku prośby i wezwania do zwrotu prowizji, ale nie jest to efektywne. Wystarczy wyobrazić sobie sytuacje w której bank dobrowolnie oddaje pieniądze – czyli przyznaje się do tego, że nie rozliczał kosztów kredytowych swoich klientów i to wielkie natarcie klientów z pismami o zwrot. Taki bank byłby pod ścianą i w ciągu kilku miesięcy musiałby oddać kilkanaście milionów złotych. Dlatego strategie banków wyglądają zupełnie inaczej – nie oddają pieniędzy. Większość klientów da sobie spokój i co najwyżej zmieni bank w którym ma rachunek. Reszta będzie dochodziła swoich spraw w sądach. Banki zaoszczędzą na tym kilkanaście milionów złotych, a proces zwrotów bankowych będzie trwał kilka lat. Zapłacą za to oczywiście klienci – możemy się spodziewać dodatkowych opłat w prowadzeniu rachunku, opłat za bankomaty itd…

Dlatego ważnym jest aby nie rezygnować ze zwrotu prowizji, który się należy. Jeśli bank odpowiedział na Twoje pismo i stara się udowodnić że jednak ten zwrot Ci się nie należy – odezwij się do nas! Bezpłatnie sprawdzimy dokumenty i odzyskamy Twoje pieniądze.